Kto z nás si v detstve od rodičov nevypočul, že drogy sú zlé? Koho rodičia nevarovali, že drogy ľuďom kazia život? Asi sme si tým prešli všetci, no ruku na srdce, koľkí z nás za mlada naozaj nevyskúšali aspoň kvapku alkoholu, potiahnutie z cigarety, či v prípade tých zvedavejších aj iné látky, ktoré radi ponúkli kamaráti? Pre rodičov je ťažké prijať, že ich dieťa môže raz v živote vyskúšať drogu a spoločné rozhovory tak často končia najmä strašením a vyhrážkami typu „opováž sa!“. Ako sa však ukazuje, realita je na míle vzdialená zbožným želaniam rodičov. Podľa prieskumu ESPAD na školách totiž takmer tretina mladých ľudí na Slovensku niekedy užila nelegálnu drogu.
Práve preto prišlo občianske združenie Odyseus s projektom, ktorého cieľom je hovoriť s mladými o drogách otvorene a bez predsudkov. Projekt podporila nielen Nadácia pre deti Slovenska zo zbierky Hodina deťom, ale tento projekt bol financovaný aj z prostriedkov hlavného mesta, keďže nočný život v Bratislave prekvitá aj medzi mládežou. Terénni sociálni pracovníci a pracovníčky z mimovládky sa vydali medzi mladých do bratislavských klubov, kde sa užívanie drog, vrátane alkoholu koncentruje. „Vieme, že takýto typ pomoci na mladých zaberá, tento terén totiž poznáme už aj z festivalov, kam chodíme vyše 15 rokov. S mladými konzultujeme témy týkajúce sa drog i sexu, aby sa zbytočne nevystavovali rizikám a chránili si zdravie,“ hovorí riaditeľka združenia Iveta Chovancová.
V priebehu šiestich mesiacov práce v kluboch sa občianskemu združeniu Odyseus podarilo nakontaktovať skoro 400 mladých ľudí a dalo by sa povedať, že väčšinu z oslovených téma drog intenzívne zaujímala, ako aj samotná práca združenia. Prítomnosť sociálnych pracovníkov a pracovníčok mladých mnohokrát najprv prekvapila, no po nadviazaní rozhovoru bolo bežné, že sa osmelili a téma drog ich rozhodne oslovila. Terénny tím združenia tvrdí, že získanie dôvery a otvorenosť je v rozhovoroch kľúčová, aby mladí mohli dostať informácie a rady, ktoré im môžu pri experimentovaní so zakázanými látkami pomôcť chrániť zdravie.
„Spomínam si na mladého muža, ktorý keď nás uvidel v podniku aj s našou výbavou, brožúrkami a kondómami, sadol si oproti mne a spýtal sa, čo tu robíme. Po vysvetlení, kto sme, sa z neho začali sypať otázky o extáze. Ukázalo sa, že má skúsenosť s predávkovaním a potreboval vedieť, čo v takej situácii robiť a ako jej predísť. Odchádzal s kopou informácií a myslím, že aj s dobrým pocitom, že sa mal s kým porozprávať o takýchto veciach. Bolo to v piatok v noci, keď polovica z jeho kamošov už mala v sebe prvú tabletku extázy a ďalšie čakali vo vrecku,“ spomína terénna sociálna pracovníčka z OZ Odyseus Miriama Hrehová. V takýchto prípadoch poradenstvo rieši nielen spracovanie potenciálne traumatizujúcej udalosti, ale aj poskytnutie informácií, ktoré mladému človeku môžu v budúcnosti doslova zachrániť život.
Terénna sociálna práca v bratislavských podnikoch však od apríla už dostupná nebude, keďže po ukončení projektu združenie nemá peniaze na jej prevádzku. Alternatívou tak mladým užívateľom a užívateľkám drog ostáva aspoň informačný web OZ Odyseus na www.drogy.org alebo návšteva stánku SEX/DROGY na vybraných slovenských festivaloch.
Občianske združenie Odyseus je jedna z najstarších organizácií na Slovensku poskytujúcich terénnu sociálnu prácu. Od roku 1997 zabezpečuje nízkoprahové služby za pomoci profesionálneho tímu pracovníkov a pracovníčok. Jedná sa prevažne o pomáhajúce služby pre ľudí užívajúcich drogy a osoby ponúkajúce sexuálne služby na ulici. Odyseus je držiteľom Ceny Nadácie Orange a medzinárodnej Ceny Nadácie ERSTE za sociálnu integráciu.
Viac informácií je možné nájsť na www.odyseus.org, www.facebook.com/OZ.Odyseus.